Karlovo-News.com

Информационният сайт за Карлово и региона

Съб06062026

Last update

Кипи безсмислен труд“: Жертвите по пътищата не намаляват въпреки новите закони и камери

370 души са загинали при пътнотранспортни произшествия през първите десет месеца на 2025 г. – точно толкова, колкото и за същия период на 2024 г. Това показват данни, цитирани в становище на Института за пътна безопасност (ИПБ).
По думите им, въпреки мащабните промени в Закона за движение по пътищата, новите камери за средна скорост и „извънредните“ мерки, реален ефект върху жертвите няма, а единственият видим резултат е ръст на събраните глоби – над 200 млн. лв.

???? Данните: повече мерки, същият брой жертви

 

Институтът посочва няколко ключови факта:

  • За периода януари–октомври 2025 г. жертвите на ПТП са 370 души – абсолютно същият брой като през 2024 г.
  • Парадоксът според ИПБ:
    • Преди влизането в сила на големите промени в закона (началото на септември) загиналите са били 14 по-малко спрямо 2024 г.
    • След въвеждането на:
      • контрола чрез средна скорост (гордостта на правителството),
      • обезопасяване на 36 рискови участъка,
      • и 43 „извънредни“ мерки само за септември и октомври,
        броят на загиналите нараства с 15,2%.

Според ИПБ, обявената цел на правителството – 20% по-малко жертви, не само няма да бъде постигната, а по-скоро се очертава ръст на загиналите на годишна база – нещо, което не се е случвало от 2021 г.

"За добре свършената работа" - в АПИ са си раздали близо 4,7 млн. лв. бонуси за половин година (видео)

???? Глоби за над 200 милиона лева

Институтът обръща внимание и на финансовата страна:

  • От началото на годината са наложени глоби по Закона за движение по пътищата за над 200 млн. лв.
  • Над 1 милион нарушения са установени само за превишена скорост.

Заключението им е категорично:

„Единственият реален ефект от предприетите мерки е повишаване на бюджетните приходи, за сметка на 370 загинали български граждани“.

 „Кипи безсмислен труд“: кой какво (не) прави

В становището си Институтът за пътна безопасност твърди, че системата за управление на риска от ПТП не работи, а отговорността е „лично на министър-председателя“.

Те посочват поредица от системни проблеми:

  • ❌ Електронните фишове за средна скорост не се връчват – МВР имало „сериозни организационни проблеми“ с обработката на информацията;
  • ❌ Координационният център за безопасност работел „като чисто информационен“;
  • ❌ ДАБДП (Агенцията за пътна безопасност) се била превърнала „в агенция за обществени поръчки“;
  • ❌ МВР според ИПБ „се грижи основно за приходите в държавата“;
  • ❌ Министерството на транспорта и съобщенията (МТС) – по думите им – „още е на концерта на Роби Уилямс“;
  • ❌ АПИ харчела „милиарди левове в хаос, без визия и мисъл за безопасни пътища“;
  • ❌ Корупцията е наречена „властелинът, с когото всички се съобразяват“.

Източник: gospodari.com

 

Последно променена в Вторник, 04 Ноември 2025 11:05

В навечерието на 1-ви ноември Община Карлово присъди Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“ за 2025 година на Атанас Капралов - съвременен български поет, автор на поетични и прозаични книги и книги за деца.Роден е в Димитровград на 13 юли 1958 г. Завършва българска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Капралов публикува статии и книги по проблеми на българския език и е един от водещите български поети с ярък собствен стил.Негова е заслугата като директор на Националния литературен музей да се открият три литературни музея на български писатели. Лични проблеми възпрепятстваха идването на носителя на наградата в Карлово, затова тя бе връчена на негов представител от заместник-кмета на Община Карлово Антон Минев на официална церемония, която се състоя в Обредния дом. В програмата взеха участие МШ „КарлоВойс“, Гинка Радилова – цигулка и ДФФ „Розова долина“.

Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“ е учредена през 2017 година от Община Карлово, Съюза на българските писатели и Дружеството на българските писатели – Карлово. С наградата се удостояват български и чужди автори за произведения на български език, с ярък принос в националната литература, написани с обич към книжовния език, завещан ни от карловеца д-р Иван Богоров. Присъжда се ежегодно в Деня на народните будители, за цялостен принос или за отделни творби в направленията: литературни произведения; литературна критика; публицистика; научни изследвания. За носители на Националната награда „Д-р Иван Богоров“ през тази година бяха номинирани също: Светлана Николова, Марта Радева и Хари Спасов СпасовНаградата е скулптура с образа на д-р Иван Богоров и парична сума, осигурени от Община Карлово.

На всички съвременни будители – учители, директори на училища, музеи, галери и председатели на читалища бяха връчени поздравителни адреси от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов.

С поднасяне на цветя и поклонения пред паметниците и паметните плочи на възрожденци, просветители, радетели за чистотата на българския език, учители, читалищни и културни дейци, служители от общинска администрация и граждани почетоха паметта на Васил Левски, братята Евлогийи Христо Георгиеви, д-р Иван Богоров, Райно Попович, Матю Тантилов, Христо Фъргов, Васил Караиванов, Брайко Хаджигенов, Иван Лазаров, Андрей Начов, Иван Грозев, Пешо Радоев, даскал Ботьо Петков и др.

На 1-ви ноември - Деня на народните будители, Община Карлово, Музикална школа „КарлоВойс“ и Национален фонд „Култура“ организират празничен концерт, който ще се състои в зала „Васил Караиванов“ от 18:00 часа.

 

По традиция, в навечерието на Деня на народните будители, в Карлово се връчва отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм „Йеродякон Игнатий – Васил Левски“.

Отличие, учредено от карловските скулптури Николина Канарова и Недко Кръстев. В последните пет години отличието се връчва в партньорство с Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово.

 

Тази вечер бронзовият бюст на Апостола бе тържествено връчен за дванадесети път. С решение на комисия от видни общественици, отличието за 2025 година отиде при героя от Свиленград Светослав Димитров.

Историята на младото момче, пострадало тежко при гасенето на пожарите в Сакар през 2024 година, разказана от водещата – г-жа София Бановска, разчувства всички. Сълзи и усмивки, гордост и вяра, доброта и надежда изпълниха Камерна зала на Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово.

Светослав Димитров е треньор по футбол Свиленград, студент в София и преди всичко Човек. Привързан към родния край. Изключително скромен. С чисто излъчване. Отглежда пчели и не продава, а подарява меда на хората. Той не се замисля, а помага и не очаква отплата, а е удовлетворен от това, че може да е полезен. Един чудесен пример за млад Човек! Може би, ако трябва да го опишем с две думи те ще бъдат – добро сърце.

Г-жа Канарова прочете слово, в което разказа историята на отличието и отбеляза, колко е важно да се обърнем към хората, които дават, създават и оставят ярка следа.

Сред гостите бяха  носителят на отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм „Йеродякон Игнатий – Васил Левски“ за 2021 година – доц. д-р Иван Бъчваров, НПО Хлапетата, Сините Карлово, НПО Мандат. Всички те, с топли думи и жестове допринесоха за прекрасната обстановка в Камерна зала.

Г-н Иван Хаджийски – Председател на НЧ „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово, в негов стил и с голяма усмивка, връчи букети на г-жа Канарова и г-жа Бановска. Цвете имаше и за дамата, която придружаваше Станислав Димитров.

Поздрав към всички бяха изпълненията на Антония Захариева от Детско-юношески театър „Иван Стефанов“ и Теа Ненкова от Детска фолклорна формация „Розова долина“.

Светослав Димитров, оцелявайки в огъня, всъщност запалва един неугасващ пламък на доброто. Пламък, който всеки от нас трябва да си позволи да докосне, за да си спомни, че сме хора тогава, когато ни е грижа за ближния и за света наоколо.

Вечерта приключи с коктейл, много снимки и споделени истории. Едно момче от Свиленград дойде в Карлово, за да ни напомни, че пътят на доброто не е нито труден, нито изгубен, той е в сърцето на всеки от нас. А ние, отваряли ли сме скоро сърцето си, за да го намерим?

 

Автор: Karlovo-News

 
Последно променена в Петък, 31 Октомври 2025 00:18

По повод Деня на народните будители, учениците от специалност „Рекламна графика“ в ПГ „Владимир Заимов“ подредиха тематична изложба във фоайето на училището.

Младите графични дизайнери представиха свои плакати, брошури, книгоразделители и календар, вдъхновени от делото на българските будители – хората, които с дух, знание и слово съхраняват българската култура и поставят основите на просвещението.

Всеки проект носи индивидуален почерк и послание, доказвайки, че традицията може да бъде вдъхновяващо преплетена със съвременния дизайн и визуален език на младите творци.

Изложбата е резултат от съвместната работа на преподавателите Момчил Николов, Мария Коклева и Елена Генчева, които насърчиха учениците да открият своя артистичен начин да изразят признателност към будителите.

Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на училището през цялата празнична седмица.

ВКС излезе с окончателно решение бившият заместник-кмет Николай Новаков да бъде възстановен на работа. Казусът е абсурден, коментира кметът и обясни:
На 31.10.2023 г. изпълняващият длъжността Кмет /ВРИД/ на Община Сопот – Марин Бодуров, определен за такъв със заповед на Областния управител на Област Пловдив, издава заповед за прекратяване на трудовото правоотношение на Николай Новаков, заемащ длъжността заместник-кмет. Интересното е, че на същата дата, малко по-рано Николай Новаков сам си е входирал заявление за прекратяване на трудовото му правоотношение на основание чл.325, ал.1, т.3 от Кодекса на труда /трудовият договор се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие, с изтичане на уговорения срок/. Подчертавам, че договорът на зам.-кмета е срочен.
Новаков обжалва уволнението пред Районен съд – Карлово, но Съдът отхвърля исковете му по чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от Кодекса на труда /КТ/ с Решение № 235 от 28.06.2024 г. по гражданско дело № 2199 от 2023 г. Срещу решението на районния съд е подадена жалба до Окръжен съд – Пловдив, но Съдът го потвърждава (Решение № 1146 от 08.10.2024 г. по гражданско дело № 2180 от 2024 г.) Срещу решението на окръжния съд е подадена касационна жалба до ВКС, който го отменя и уважава исковете на ищеца по чл.344, ал. 1, т. 1, т. 2 от КТ (Решение № 601 от 21.10.2025 г. по гражданско дело № 153 от 2025 г.)
ВКС възстановява Николай Новаков на заеманата до уволнението длъжност – зам.-кмет на Община Сопот. Налице са обаче редица специфики, които на практика създават голяма несигурност в правния мир, предизвикана от акта на ВКС.
Единствената причина Новаков да бъде възстановен на работа е, че ВКС възприема тезата в едно от решенията на ВАС, а именно, че Областният управител не може да избира друго лице за ВРИД Кмет, когато има действащ зам.-кмет.
Константна и безпротиворечива практиката на съдилищата, включително на ВКС, е че правоотношението на заместник-кметовете е срочно и срокът изтича с изтичане на мандата на Кмета. Също така съгласно практиката на съдилищата, когато в хода на делото срокът на трудовия договор е изтекъл, не може да има възстановяване на служителя и искът по чл. 344, ал. 1, т. 2 от КТ се отхвърля. Т.е. мандатът на зам.-кметът е приключил с мандата на Кмета Деян Дойнов (на 10.11.2023 г.) и този факт не следва да се изкривява в правната действителност, дори било то и от ВКС.
Именно в тази връзка следва да се отбележи, че Новаков няма право на обезщетение за времето, през което е останал без работа. Точно по тази причина, след като Районен съд – Карлово, е отхвърлил иска му по чл. 344, ал. 1, т. 3 от КТ, ищецът не е обжалвал решението в тази му част, а единствено по отношение на исковете по т. 1 и 2.
Точка 1 от оспорването на законността на уволнението касае: признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, точка 2 касае: възстановяване на предишната работа;
През осемте години на двата отминали мандата община Сопот е похарчила 530 000 лв. за адвокатски хонорари, като най-фрапиращите суми са от 2018 г.-153 137 лв., 2019 г.-82 980 лв., за 2020 г.-119 280 лв.
На журналистически въпрос какво става с реализиращите се в момента и предстоящи проекти на община Сопот, кметът Станислав Стоенчев отговори така: За първи път от осем години назад община Сопот е одобрена по доста проекти. Към момента улица „Христо Ботев“ е готова на 85%. Предстои до седмици големият проект да бъде завършен. Вече има избор на изпълнител за санирането на осемте блока. Имаме официално допълнение, че вероятно ще има саниране на още блокове, но да изчакаме това да стане факт официално. Започваме процедурата за ремонта на трите детски градини, които са финансиране по Държавен фонд „Земеделие“. Трите двора на детските градини, плюс яслата ще бъдат ремонтирани. Одобрена е сградата, която се намира над общината. Предстои да бъдат одобрени и другите обекти, които минаха през решение на ОбС Сопот. Това са околовръстният път, продължението на ул. „Христо Ботев“, цялата улица „Ганчо Попниколов“ и улицата, по която се стига до СУ „Иван Вазов. Очакваме да се подпишат договори. Предстои подпис на договора за сградата на полицията. Тя ще бъде ремонтирана. Очаквам проектирането на кв. „Сарая“ и входирането на проекта и стартирането на обществена поръчка за този квартал. Напомням, че за „Сарая“ имаме гласувани 7 600 000 лв., които бяха обявени в Държавен вестник. Предстои да се подпишат всички споразумения, одобрени по приложението на стойност 19 млн. Най-важното нещо, което ще се случи до няколко седмици, е ремонтът на Етап 2 на централния площад. Там проектът е изцяло прегледан и одобрен от нас и от експерти, имаме необходимите съгласувания и съвсем скоро ще направим първа копка на Етап 2 около частта, която не е ремонтирана от Етап 1. Данъчната служба е вече изцяло готова, предстои да се финализират документално нещата и я открием официално.
И накрая искам да подчертая, че една община се гради с много работа и с мисъл за доброто настояще и бъдеще на хората. Така се случват нещата по време на този мандат и така ще продължават да се случват и в бъдеще“, коментира накрая кметът.

Заместник-кметът на Община Карлово Данка Зидарова-Люртова награди участниците в ученическа лекоатлетическа щафета, която се състоя на 24.10.2025 г. в Карлово. Спортното събитие бе организирано от Професионална гимназия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ и е поредната инициатива по повод честването на 100-годишния юбилей, който училището отбелязва тази година. В щафетното състезание се включиха възпитаници от всички средни училища в региона в две възрастови групи. На първо място се класираха отборите на СУ „Васил Левски“ гр. Карлово.

 

 

Последно променена в Събота, 25 Октомври 2025 17:17
Празник на картофите, плодородието и земеделските производители се проведе в гр. Клисура на 25 октомври. На пл. „20-ти април“, където се състоя събитието, местни производители и търговци представиха своето производство от картофи, а за любителите и гостите на празника бе организирана благотворителна изложба-базар на кулинарни специалитети, пана от природни материали и рисунки. Представени бяха интересни природни форми на картоф, тиква и др. от личното стопанство на клисурци.
Кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов се включи в благотворителната инициатива, като откупи и дари на Кметство Клисура пано „Клисурска импресия“, изработено от ученици от ПГИ „Тодор Влайков“. Средствата от благотворителната инициатива ще отидат за подкрепа на проект на клисурски ученици.
В музикалната програма на празника участваха: деца от ДГ „Ана Козинарова“, ОУ „Христо Г. Данов“ и ПГИ „Тодор Г. Влайков“; певческа група „Каравеловски славеи“ с. Каравелово, танцов състав „Звездица“ с. Розино; танцов състав при ККП „Мария Луиза“ гр. Баня, Веселин Имандиев от Академия Опера Пловдив.
На празника присъстваха: кметът на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов; заместник-кметовете Данка Зидарова – Люртова и Николай Цветков; кметът на гр. Клисура Ботьо Киров; общински съветници, граждани и гости на Клисура.
Празникът на картофа и земеделските производители в Клисура е традиционно ежегодно събитие, което почита местните земеделски традиции, значението на картофа, като земеделска култура и труда на производителите.
 
Източник: Пресцентър на Община Карлово
Последно променена в Събота, 25 Октомври 2025 16:57
Волейболен клуб „Левски - 2005“ Карлово чества 20 години от създаването си. На събитието, провело се на 25 октомври в Спортна зала „Пенка Стоянова“ в СУ „Васил Левски“, присъстваха кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров, заместник-кметовете Антон Минев, Данка Зидарова-Люртова и Николай Цветков, генералните спонсори на отбора проф. д-р инж. Станчо Петков и д-р инж. Петко Петков, ръководството на средното училище, спомоществователи, ветерани, много граждани – любители на красивия спорт.
Представен бе мъжкият отбор на ВК „Левски“, който бе сформиран след 17-годишно прекъсване. Той започва участие в сезон 2025/2026 в А национална волейболна група, а на 1 ноември /събота/ от 16:00 ч. е първият официален мач, в който посреща ВК „Сливен“. Капитан на карловския тим е Андреа Иванов. Приветствия и пожелания за успехи отправиха д-р Кабаиванов и треньорът Красимир Петров – президент и основател на клуба.
За своите изпълнения бяха аплодирани карловската рок група „Dust“ и ученичките Анна Станкова и Наталия Христова – за народната песен „Легнала Света Неделя“.
Контролна среща изиграха ВК „Левски – 2005“ и ВК „Родопа“ Смолян.
 
Източник: Пресцентър на Община Карлово
 
Последно променена в Събота, 25 Октомври 2025 16:51
 Коледарската група,  Кукерска и фолклорна групи ,, От Извора’’ при НЧ,,Наука-1907 г.’’ Село Пролом взеха участие в 3-ти Етно фестивал ,,Челопеч-Огнище на традиции 2025’’, който се проведе от 17 до 19 октомври в Челопеч.
Групите бяха отличена с Диплом за участие и значка за признателност, за съхраняването и популяризирането на българските традиции, като Коледарската група бе наградена и с награда от Община Челопеч, а 
Кукерска и ФГ,, От извора’’ спечелиха второ място в конкурса, в категория КУКЕРИ и получиха паричната награда от 2000 лв.
"Тази награда не е просто признание – тя е доказателство, че когато влагаш сърце, когато вярваш в хората до себе си и когато не се отказваш, успехът идва!"
"Благодарности на всички, които бяха с нас – на публиката за аплодисментите, на журито за оценката, и най-вече на цялата група за усилията, вдъхновението и сплотеността.
Продължаваме напред с още повече желание и любов към Българските традиции!" споделиха от ръководството на читалището.
 
 
 
Последно променена в Вторник, 21 Октомври 2025 15:24
По повод предстоящия Международен ден на доброволеца - 5 декември, Община Карлово обявява Конкурс за финансиране на младежки проекти и инициативи в малките населени места на общината. 
Конкурсът се обявява във връзка с изпълнение на Приоритет III „Насърчаване ангажираността, участието и овластяването на младите хора“ от Програмата за младежки дейности на Община Карлово за 2025 година и Наредбата за  предоставяне на финансови средства от бюджета на Община Карлово за финансиране на младежки инициативи и проекти на организации с дейност в сферата на младежките дейности. 
Целта на конкурса е да се насърчи младежката активност и включването на младите хора в доброволчески инициативи за опазване на културното наследство и подобряване духовната среда на живот в малките населени места на Община Карлово. 
По настоящия конкурс ще бъдат подкрепяни проекти на регистрирани младежки организации и читалища с вписана в устава им работа с деца и младежи от 23-те села на община Карлово (Дъбене, Войнягово, Климент, Каравелово, Богдан, Московец, Бегунци, Кърнаре, Розино, Иганово,Слатина, Столетово, Васил Левски, Куртово, Домлян, Горни Домлян, Мраченик, Певците, Пролом, Соколица, Ведраре, Христо Даново, кв. Сушица)
Крайният срок за подаване на проектите е 31 октомври 2025г.
За повече информация относно конкурса, реда и начина на кандидатстване, крайни срокове и условия за допустимост, моля вижте прикачените първия коментар!