„Кипи безсмислен труд“: Жертвите по пътищата не намаляват въпреки новите закони и камери
370 души са загинали при пътнотранспортни произшествия през първите десет месеца на 2025 г. – точно толкова, колкото и за същия период на 2024 г. Това показват данни, цитирани в становище на Института за пътна безопасност (ИПБ).
По думите им, въпреки мащабните промени в Закона за движение по пътищата, новите камери за средна скорост и „извънредните“ мерки, реален ефект върху жертвите няма, а единственият видим резултат е ръст на събраните глоби – над 200 млн. лв.
???? Данните: повече мерки, същият брой жертви
Институтът посочва няколко ключови факта:
- За периода януари–октомври 2025 г. жертвите на ПТП са 370 души – абсолютно същият брой като през 2024 г.
-
Парадоксът според ИПБ:
- Преди влизането в сила на големите промени в закона (началото на септември) загиналите са били 14 по-малко спрямо 2024 г.
-
След въвеждането на:
- контрола чрез средна скорост (гордостта на правителството),
- обезопасяване на 36 рискови участъка,
-
и 43 „извънредни“ мерки само за септември и октомври,
броят на загиналите нараства с 15,2%.
Според ИПБ, обявената цел на правителството – 20% по-малко жертви, не само няма да бъде постигната, а по-скоро се очертава ръст на загиналите на годишна база – нещо, което не се е случвало от 2021 г.
???? Глоби за над 200 милиона лева
Институтът обръща внимание и на финансовата страна:
- От началото на годината са наложени глоби по Закона за движение по пътищата за над 200 млн. лв.
- Над 1 милион нарушения са установени само за превишена скорост.
Заключението им е категорично:
„Единственият реален ефект от предприетите мерки е повишаване на бюджетните приходи, за сметка на 370 загинали български граждани“.
„Кипи безсмислен труд“: кой какво (не) прави
В становището си Институтът за пътна безопасност твърди, че системата за управление на риска от ПТП не работи, а отговорността е „лично на министър-председателя“.
Те посочват поредица от системни проблеми:
- ❌ Електронните фишове за средна скорост не се връчват – МВР имало „сериозни организационни проблеми“ с обработката на информацията;
- ❌ Координационният център за безопасност работел „като чисто информационен“;
- ❌ ДАБДП (Агенцията за пътна безопасност) се била превърнала „в агенция за обществени поръчки“;
- ❌ МВР според ИПБ „се грижи основно за приходите в държавата“;
- ❌ Министерството на транспорта и съобщенията (МТС) – по думите им – „още е на концерта на Роби Уилямс“;
- ❌ АПИ харчела „милиарди левове в хаос, без визия и мисъл за безопасни пътища“;
- ❌ Корупцията е наречена „властелинът, с когото всички се съобразяват“.
Източник: gospodari.com
В навечерието на 1-ви ноември Община Карлово присъди Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“ за 2025 година на Атанас Капралов - съвременен български поет, автор на поетични и прозаични книги и книги за деца.Роден е в Димитровград на 13 юли 1958 г. Завършва българска филология в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Капралов публикува статии и книги по проблеми на българския език и е един от водещите български поети с ярък собствен стил.Негова е заслугата като директор на Националния литературен музей да се открият три литературни музея на български писатели. Лични проблеми възпрепятстваха идването на носителя на наградата в Карлово, затова тя бе връчена на негов представител от заместник-кмета на Община Карлово Антон Минев на официална церемония, която се състоя в Обредния дом. В програмата взеха участие МШ „КарлоВойс“, Гинка Радилова – цигулка и ДФФ „Розова долина“.
Националната награда за чистота на българския език „Д-р Иван Богоров“ е учредена през 2017 година от Община Карлово, Съюза на българските писатели и Дружеството на българските писатели – Карлово. С наградата се удостояват български и чужди автори за произведения на български език, с ярък принос в националната литература, написани с обич към книжовния език, завещан ни от карловеца д-р Иван Богоров. Присъжда се ежегодно в Деня на народните будители, за цялостен принос или за отделни творби в направленията: литературни произведения; литературна критика; публицистика; научни изследвания. За носители на Националната награда „Д-р Иван Богоров“ през тази година бяха номинирани също: Светлана Николова, Марта Радева и Хари Спасов Спасов. Наградата е скулптура с образа на д-р Иван Богоров и парична сума, осигурени от Община Карлово.
На всички съвременни будители – учители, директори на училища, музеи, галери и председатели на читалища бяха връчени поздравителни адреси от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов.
С поднасяне на цветя и поклонения пред паметниците и паметните плочи на възрожденци, просветители, радетели за чистотата на българския език, учители, читалищни и културни дейци, служители от общинска администрация и граждани почетоха паметта на Васил Левски, братята Евлогийи Христо Георгиеви, д-р Иван Богоров, Райно Попович, Матю Тантилов, Христо Фъргов, Васил Караиванов, Брайко Хаджигенов, Иван Лазаров, Андрей Начов, Иван Грозев, Пешо Радоев, даскал Ботьо Петков и др.
На 1-ви ноември - Деня на народните будители, Община Карлово, Музикална школа „КарлоВойс“ и Национален фонд „Култура“ организират празничен концерт, който ще се състои в зала „Васил Караиванов“ от 18:00 часа.
По традиция, в навечерието на Деня на народните будители, в Карлово се връчва отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм „Йеродякон Игнатий – Васил Левски“.
Отличие, учредено от карловските скулптури Николина Канарова и Недко Кръстев. В последните пет години отличието се връчва в партньорство с Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово.
Тази вечер бронзовият бюст на Апостола бе тържествено връчен за дванадесети път. С решение на комисия от видни общественици, отличието за 2025 година отиде при героя от Свиленград Светослав Димитров.
Историята на младото момче, пострадало тежко при гасенето на пожарите в Сакар през 2024 година, разказана от водещата – г-жа София Бановска, разчувства всички. Сълзи и усмивки, гордост и вяра, доброта и надежда изпълниха Камерна зала на Народно читалище „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово.
Светослав Димитров е треньор по футбол Свиленград, студент в София и преди всичко Човек. Привързан към родния край. Изключително скромен. С чисто излъчване. Отглежда пчели и не продава, а подарява меда на хората. Той не се замисля, а помага и не очаква отплата, а е удовлетворен от това, че може да е полезен. Един чудесен пример за млад Човек! Може би, ако трябва да го опишем с две думи те ще бъдат – добро сърце.
Г-жа Канарова прочете слово, в което разказа историята на отличието и отбеляза, колко е важно да се обърнем към хората, които дават, създават и оставят ярка следа.
Сред гостите бяха носителят на отличието за духовност, хуманизъм и патриотизъм „Йеродякон Игнатий – Васил Левски“ за 2021 година – доц. д-р Иван Бъчваров, НПО Хлапетата, Сините Карлово, НПО Мандат. Всички те, с топли думи и жестове допринесоха за прекрасната обстановка в Камерна зала.
Г-н Иван Хаджийски – Председател на НЧ „Васил Левски – 1861 г.“ – Карлово, в негов стил и с голяма усмивка, връчи букети на г-жа Канарова и г-жа Бановска. Цвете имаше и за дамата, която придружаваше Станислав Димитров.
Поздрав към всички бяха изпълненията на Антония Захариева от Детско-юношески театър „Иван Стефанов“ и Теа Ненкова от Детска фолклорна формация „Розова долина“.
Светослав Димитров, оцелявайки в огъня, всъщност запалва един неугасващ пламък на доброто. Пламък, който всеки от нас трябва да си позволи да докосне, за да си спомни, че сме хора тогава, когато ни е грижа за ближния и за света наоколо.
Вечерта приключи с коктейл, много снимки и споделени истории. Едно момче от Свиленград дойде в Карлово, за да ни напомни, че пътят на доброто не е нито труден, нито изгубен, той е в сърцето на всеки от нас. А ние, отваряли ли сме скоро сърцето си, за да го намерим?
Автор: Karlovo-News
По повод Деня на народните будители, учениците от специалност „Рекламна графика“ в ПГ „Владимир Заимов“ подредиха тематична изложба във фоайето на училището.
Младите графични дизайнери представиха свои плакати, брошури, книгоразделители и календар, вдъхновени от делото на българските будители – хората, които с дух, знание и слово съхраняват българската култура и поставят основите на просвещението.
Всеки проект носи индивидуален почерк и послание, доказвайки, че традицията може да бъде вдъхновяващо преплетена със съвременния дизайн и визуален език на младите творци.
Изложбата е резултат от съвместната работа на преподавателите Момчил Николов, Мария Коклева и Елена Генчева, които насърчиха учениците да открият своя артистичен начин да изразят признателност към будителите.
Експозицията може да бъде разгледана във фоайето на училището през цялата празнична седмица.








Проведе се ученическа щафета по повод 100-годишния юбилей на ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ Избрана
Заместник-кметът на Община Карлово Данка Зидарова-Люртова награди участниците в ученическа лекоатлетическа щафета, която се състоя на 24.10.2025 г. в Карлово. Спортното събитие бе организирано от Професионална гимназия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ и е поредната инициатива по повод честването на 100-годишния юбилей, който училището отбелязва тази година. В щафетното състезание се включиха възпитаници от всички средни училища в региона в две възрастови групи. На първо място се класираха отборите на СУ „Васил Левски“ гр. Карлово.







.jpg)






.jpg)





























